Zdravotní účinky čchi-kung
Čchi-kungje součástí tradiční čínské medicíny, a tak jeho komplexní působení vyplývá z celostního principu působení. Nejde jen o ovlivňování jednotlivých orgánů, ale i o energetickou regulaci celého organismu vedoucího k celkové harmonii, tedy tělesné i dušení.
Výsledky vědeckých bádání ukázaly, že osoby cvičící pravidelně čchi-kung mají sníženou spotřebu kyslíku až o třicet procent, sníženou klidovou dechovou frekvenci, zpomalenou srdeční frekvenci, snížený metabolismus až o dvacet procent. Dochází u nich ke zvýšení svalových kontrakcí, a to až padesátinásobně proti normálnímu necvičícímu jedinci. Projevuje se uvolněním svalových spazmů, zlepšením hybnosti, zvýšením celkové výkonnosti. Zlepšuje se i prokrvení svalů, neboť cvičení příznivě působí na oběh krve. Dochází k rozšíření cév a zlepšení prokrvení nejen ve svalech ale i ve věnčitých cévách srdce a v mozkových cévách. Došlo i k určitému snížení vysoké hladiny cholesterolu v krvi. Byla prokázána zlepšená propustnost stěny krevních vlásečnic, a tím i zlepšená výměna látek mezi krví a tkáněmi.
Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit pozitivní zdravotní účinky čchi-kungu. Můj syn hrající aktivně fotbal se potýkal s častými svalovými a kloubními problémy. Po pravidelném provádění zejména strečových prvků čchi-kungu se mu podobné obtíže jako-by vyhýbají obloukem.
Zvýšením metabolismu tkání a jejich prokrvení stoupá také tělesná teplota. Teplota dlaní měřená vyzařováním infračerveného záření dosáhla u některých cvičenců až 38,6 stupňů C. Také teplota akupunkturních bodů, na které bylo směřováno vnímání, je o jeden až čtyři stupně vyšší než teplota ostatních částí těla.
Hlavně se jedná o celkové působení cvičení, které má dalekosáhlé účinky na celý organismus. Nepůsobí pouze na svalový, dýchací nebo cévní systém, ale také na nervový a endokrinní systém. Cvičení má také uklidňující vliv na nervový systém. Toto se projevuje zejména u funkčních poruch, tzv. neuróz, při kterých organismus nesprávně reaguje na stresové situace zevního prostředí nebo na dlouho působící podmínky zevního prostředí, chronické vyčerpání apod. Cvičení normalizuje tonus (napětí) a retroaktivitu nervového systému, snižuje zvýšený emoční tlak a podrážděnost. Pomáhá odstranit únavu či bolesti hlavy a upravuje spánek. Cvičení celkově zlepšuje náladu vyplavováním vnitřních opioidních a jiných látek. Sledováním EKG před a po cvičení byla zjištěna změna frekvence mozkových vln a mozkových rytmů. Mozkové vlny mají nižší frekvenci a větší amplitudu, dále jsou více synchronizovány.
Působení čchi-kungu na humorální a hormonální systém těla je důležité pro úpravu a harmonizaci vnitřních dějů v těle. To je vyvoláno vyplavením různých chemických látek. Dochází k vyrovnání stavu vegetativního nervového systému, jeho sympatické a parasympatické části. Tento systém je hlavním regulátorem všech procesů probíhajících ve vnitřních orgánech. Tímto pravidelné cvičení vede k vyrovnání vnitřního prostředí a úpravě zdravotního stavu. Příznivé výsledky byly pozorovány u poruch žaludku, kdy soustavné cvičení odstranilo bolesti, spasticitu, došlo ke snížení kyselosti žaludečního obsahu a zlepšení hojivých procesů, také vede k úpravě krevního tlaku či úpravě krevního cukru.
Bylo také zjištěno zvýšené vylučování nadledvinových hormonů, což vede k příznivému ovlivňování zejména chronických zánětlivých kloubních onemocnění a alergických stavů. Soustavné cvičení výrazně pozitivně zasahuje do adaptačních systémů a imunitního systému. Mechanizmy jeho působení na různé řídící a regulační systémy jsou značně složité a nejsou dodnes zcela jasné. Na základě různých výzkumů bylo prokázáno u cvičenců zlepšení jejich imunitního systému (odolnost proti infekčním chorobám napadajícím ostatní populaci). Cvičenci se cítí zdraví a mají větší chuť do života. Proto je toto cvičení vhodné pro osoby trpící chronickými zánětlivými chorobami nebo alergickými onemocněními. Mimořádně vhodné je pro osoby vyššího věku, kde bylo pozorována aktivace imunitního systému a změny v tvorbě protilátek a bílých krvinek. Cvičení má také protibolestivý – analgetický účinek, příznivě působí na psychiku. Cvičící se cítí skvěle, plní života, odpočatí se spoustou pracovního elánu. Dochází také k úpravě spánku.
Cvičení čchi-kungu jsou vhodná nejen jako prostředek k obnově zdraví, ale hlavně jako prostředek k udržení zdraví, předcházení nemocem a také zraněním zejména při sportovních aktivitách. Stojí za povšimnutí, že lze příznivě ovlivnit i vrozené nebo dědičné choroby. To je dáno hlavně možností přijímání čchi z okolí. Každý z nás se rodí s určitou konstitucí, která může vést k oslabení některých našich vnitřních orgánů, a tím ke vniku určitých nemocí a potíží. Tyto podmínky jsou dána dědičností a časovým faktorem okamžiku narození. I když se může za určitých podmínek změnit, přesto existuje jakási náklonnost k určitým potížím. Systematickým prováděním vybraných cvičení lze upravit i toto vrozené zatížení, nebo se ho i zbavit.
Cvičení pro zdraví jsou tak soustavou různých mentálních a fyzických cviků, které uzdravují vnitřní orgány našeho těla a dodávají jim životní energii, nabízejí zdraví a odolnost proti nemocem. Mají blahodárný účinek na organismus, uklidňují funkce organismu, dodávají jim vzájemnou harmonii a klid.
Z pozitivních reakcí mých cvičenců je patrné, že čchi-kung mnohým z nich pomohl a pomáhá ke zlepšení zdraví, došlo k úpravě krevního tlaku, zmírnění bolestí zad a snížení frekvence bolestí hlavy. Muži využívají prvky z čchi-kungu jako velmi účinnou formu rozcvičky při jiných sportovních aktivitách a ženy nacházejí ztracenou rovnováhu a vnitřní klid.
Zdroj: Radomír Růžička a Rudolf Sosík – ČCHI KUNG Cesta ke zdraví a dlouhověkosti
One thought on “Zdravotní účinky čchi-kung”
NABÍDKA či POPTÁVKA, aneb 9 nejčastějších otázek k ČCHI-KUNG / QI GONG s BENEFITY na závěr | Monika Šindlerová – BLOGPosted on 12:10 am - Úno 26, 2018
[…] uzdravuje, tj. zbavuje tělo nemocí; […]
NABÍDKA či POPTÁVKA, aneb 9 nejčastějších otázek k ČCHI-KUNG / QI GONG s BENEFITY na závěr – Monika ŠindlerováPosted on 7:50 pm - Bře 18, 2018
[…] uzdravuje, tj. zbavuje tělo nemocí; […]
MarcelaPosted on 8:09 am - Zář 4, 2019
Dobrý den, měla bych zájem o ukázkovou hodinu vašeho cvičení. Mohu si rezervovat místo na 19.9. ?
Děkuji Marcela Kovaříková
Monika ŠindlerováPosted on 8:36 am - Zář 4, 2019
Dobrý den paní Marcelo,
děkuji za Váš zájem. Přidávám si Vás na seznam zájemců o ukázkovou lekci čchi-kungu 19.9.2019 v Divizně v Horních Počernicích.
Budu se těšit na setkání s Vámi
V případě dotazů pište (sindlerova.monika11@gmail.com) nebo volejte 00420 602 774 877
Krásný den
Monika Š.